Co nowego w podatkach

Samochód dla handlowca - może oznaczać 100% odliczenia VAT

W listopadzie 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się do kwestii, czy okoliczność, że podatnik umożliwia pracownikowi mobilnemu parkowanie powierzonego mu samochodu w miejscu zamieszkania, wyklucza przyjęcie, że samochód ten wykorzystywany jest wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej dającej z kolei prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości.

NSA w wyroku I FSK 236/16 wskazał, że gdy charakter prowadzonej działalności wymusza na pracodawcy zapewnienie nieodpłatnego transportu dla pracowników, wówczas zapewnienie takiego transportu może być traktowane jako związane z prowadzoną działalnością podatnika.

Naczelny Sąd Administracyjny uznaje przy tym, że gdy pracownicy nie mają stałego lub zwykłego miejsca pracy - zachodzi tego rodzaju szczególna sytuacja.

Obowiązki pracownicze pracownika mobilnego (przedstawiciela handlowego) nie zaczynają się zasadniczo z chwilą rozpoczęcia wizyty u pierwszego klienta i nie kończą wizytą u ostatniego klienta.

Tym samym w opinii NSA  pojazd samochodowy powierzony pracownikowi mobilnemu (np. przedstawicielowi handlowemu) w celu realizacji zadań służbowych, w tym m.in. przejazdów do klientów oraz powrotu do miejsca zamieszkania, należy uznać za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika w rozumieniu art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w związku z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, o ile określone przez podatnika zasady jego używania, dodatkowo potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tego pojazdu ewidencją przebiegu pojazdu, wykluczają jego użycie do innych celów, niezwiązanych z działalnością gospodarczą. 

Warto przyjrzeć się zasadom korzystania z floty samochodowej. Chętnie pomożemy Państwu w ustaleniu, czy w Państwa przedsiębiorstwie skorzystanie z orzeczenia NSA przyniosłoby wymierne oszczędności. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.