Co nowego w podatkach

Opłata za "chmurę" - kiedy podatek u źródła?

Nie ulega wątpliwości, że wynagrodzenie wypłacane podmiotom zagranicznym za świadczenia polegające na przetwarzaniu danych wymaga, co do zasady generalnej, poboru podatku u źródła. Posługujemy się tu stwierdzeniem "generalnej zasady", a to dlatego, że oczywiście poszczególne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, mogą stanowić inaczej.

Czy zatem, usługa cloud computing (chmury internetowej) polegająca na przechowywaniu danych, aplikacji i innych zasobów informatycznych spełnia przesłanki do uznania jej za wymagającą poboru podatku u źródła w Polsce, wskutek powstania przychodu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Posiłkując się interpretacją 0111-KDIB1-2.4010.452.2017.1.BG ze stycznia 2018 roku należałoby wskazać, że jeśli owa "chmura" polega wyłącznie na dostarczaniu powierzchni dyskowej, przechowywaniu danych, aplikacji i innych zasobów informatycznych, obowiązek poboru podatku u źródła nie powstanie.

Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na możliwy odmienny zakres świadczeń objętych poszczególnymi modelami chmur internetowych.

Inaczej będzie bowiem kwalifikowana chmura, która służy do przetwarzania danych, a inaczej chmura stanowiąca tylko przestrzeń dyskową na potrzeby przechowywania i udostępniania danych.

Kwalifikując usługę chmury internetowej jako usługę przetwarzania danych, należałoby wykazać, jej obliczeniowy charakter polegający na przetwarzaniu danych w chmurze (np. dokonanie w chmurze obliczeń matematycznych, analiz czy służących pozyskaniu przetworzonych za jej pośrednictwem informacji itp.). Jeśli taki charakter danej "chmurze" nie towarzyszy, obowiązek poboru podatku u źródła nie powinien powstać. 

Warto dokonać pogłębionej analizy funkcjonujących / zawieranych umów dotyczących "chmury". 

Służymy pomocą w weryfikacji skutków podatkowych występujących u Państwa "chmur". 

Zainteresowanych prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.