Co nowego w podatkach

Korzystanie z narzędzi spółki przez menedżera wolne od opodatkowania

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w dniu 17 stycznia potwierdził, że fakt udostępnienia menedżerowi niezbędnych, nazwijmy to, "narzędzi" do zarządzania przedsiębiorstwem pozostaje bez wpływu na opodatkowanie tego menedżera.

Poprzez narzędzie rozumieć należy między innymi: biuro, odpowiedni sprzęt IT, sprzęt telekomunikacyjny, dostęp do systemów komunikacji itp.

Organ podatkowy słusznie wskazał, że składniki majątku przedsiębiorstwa wykorzystywane przez menedżera do celów "służbowych" (w tym wydatki poniesione na eksploatację tych składników), mają ułatwić menedżerowi zarządzanie i kierowanie przedsiębiorstwem.

"Wykorzystanie pozostawionego do dyspozycji menedżera majątku firmy nie może być więc uznane za nieodpłatne świadczenie na jego rzecz w sytuacji, gdy owe składniki majątku są wykorzystane jedynie do celów służbowych służących realizacji zawartego kontraktu menedżerskiego.

Umożliwienie menedżerowi korzystania ze składników majątku Spółki, w której jest on zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego, należy traktować jako formę zabezpieczenia przez Spółkę realizacji tego kontraktu. 

W związku z powyższym, nie można przyjąć, że osoba zatrudniona w firmie na podstawie kontraktu menedżerskiego – oprócz przychodu wynikającego z odpłatności za czynności wykonywane w ramach kontraktu – uzyskuje dodatkowy przychód z nieodpłatnych świadczeń z tytułu korzystania z majątku należącego do Spółki.

Dopiero w sytuacji, w której majątek przedsiębiorstwa byłby wykorzystywany przez Menedżera dla celów osobistych, można mówić o nieodpłatnym świadczeniu i powstaniu przysporzenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych."

Powyższy pogląd należałoby rozszerzyć również na wszystkie inne podmioty współpracujące (czy to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też w ramach zwykłego stosunku cywilnoprawnego) z przedsiębiorstwem. 

A jak to jest w Państwa przedsiębiorstwach? 

Chętnie służymy radą jak właściwie rozliczać przez przedsiębiorstwo wyposażenie osób fizycznych, nie posiadających statusu pracownika, w "narzędzia" niezbędne do wykonania określonych świadczeń na rzecz tego przedsiębiorstwa. 

Prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.