Co nowego w podatkach

Badania lekarskie i opłacone szkolenia dla menedżerów, co z PIT?

Z przepisów art. 207 § 2 Kodeksu pracy, nie wynika obowiązek skierowania osoby fizycznej, nie zatrudnianej na podstawie umowy o pracę, na badania lekarskie.

Jak stanowią jednak przepisy, podmiot niebędący pracodawcą może uznać, że aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy takiej osobie konieczne jest np. skierowanie na właściwe badania lekarskie.

Wówczas w myśl art. 304 § 1 Kodeksu pracy, taka osoba zobowiązane jest wykonać polecenie przedsiębiorcy i poddać się badaniom lekarskim. 

Konsekwentnie, co prawda nie ma obowiązku, w stosunku do Menedżera, kierowania go na badania profilaktyczne. Celowość ich wykonania może jednak wynikać z przyjętych w danym przedsiębiorstwie zasad. Wówczas zapewnienie menedżerowi profilaktycznych badań lekarskich, należy uznać za realizację celu określonego w art. 304 § 1 Kodeksu pracy, obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dla osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy.

Tym samym, otrzymane przez Menedżera – w wyniku realizacji ustawowego obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy – świadczenie rzeczowe w postaci pokrycia kosztów profilaktycznych badań lekarskich, nie rodzi po stronie Menedżera przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Interpretacja 0111-KDIB2-3.4011.246.2017.5.AB)

W tej samej interpretacji, organ podatkowy odniósł się również do opłacanych przez przedsiębiorstwo szkoleń, w których uczestniczy menedżer uznając, że "w sytuacji, w której uczestnictwo w kursach i szkoleniach, leży w interesie spółki - nie można mówić o powstaniu jakiegokolwiek przychodu". 

Ale czy każde szkolenie skorzystać może z takiego, swoistego rodzaju, nieopodatkowania? Każdemu należałoby się przyjrzeć indywidualnie. 

Chętnie wesprzemy Państwa. Prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.