Co nowego w podatkach

Objęcie udziałów za gotówkę przychodem?

W dniu 1 lutego 2018 roku wydana została interpretacja, według której objęcie udziałów w zamian za wkład pieniężny (za gotówkę) stanowić może jednak przychód do opodatkowania, u tego kto nowo utworzone udziały obejmuje.

Innymi słowy udziałowiec uczestniczący w procesie podwyższenia kapitału zakładowego spółki, obejmując udziały w ich wartości nominalnej, w przypadku, gdyby wartość rynkowa tych udziałów miała przedstawiać wyższą wartość, nadwyżka powinna stanowić przychód do opodatkowania.

Wydaje się to dyskusyjne, ale jednak taka interpretacja została wydana (0115-KDIT2-1.4011.294.2017.2.KK). 

Odnosząc się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, "(...)że przychód w wysokości różnicy pomiędzy wartością rynkową udziałów a wkładem pieniężnym zakwalifikować należy do przychodów z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.  (...) norma zawarta w art. 11 ust. 1, 2 i 2b ww. ustawy stanowi, że gdy następuje otrzymanie świadczeń (...)  w postaci udziałów poniżej ich wartości rynkowej - określonej na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie udziałami tego samego rodzaju - to przychodem jest różnica pomiędzy wartością tych udziałów a wydatkami poniesionymi na ich nabycie.(...)" 

Czy ta interpretacja stanowić może sygnał również dla rozliczeń w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych? 

Do końca roku 2017 opodatkowaniu w zakresie CIT  podlegało jedynie objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny. 

Obowiązujące aktualnie przepisy, mogą rodzić szereg pytań. W razie przewidywanego podwyższenia kapitału zakładowego zapraszamy do kontaktu z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.